Pielgrzymowanie przez wiele wieków zmieniało swój charakter, formę, oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie i pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali, aby ewangelizować i nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych, męczenników i przedmioty oraz wizerunki łaskami słynące. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem związanym z osobą Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, aby przemierzając często tysiące kilometrów do miejsc świętych, nie zatrzymać się na chwilę podziwiając piękno krajobrazów, miast i obiektów związanych z historią Europy tym bardziej, że one również świadczą o Chwale Bożej. Dlatego w programach naszych pielgrzymek obok miejsc świętych znajdują się również miasta i obiekty nie związane z wiarą, ale których nie sposób pominąć ze względu na ich wartość historyczną, architektoniczną lub artystyczną.
ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKOWE SZLAKI
Dzień 1
Olsztyn 0.00 – ul. Knosały 5, przejazd busem na lotnisko dla chętnych za dodatkową opłatą. Warszawa – Okęcie – rozpoczęcie pielgrzymki: 3.15 Msza święta, odprawa i o godzinie 5.45 wylot do Gruzji. KUTAISI – 11.15 przylot na terminal lotniska i przejazd autokarem. KUTAISI – zwiedzanie: parlament, ruiny katedry Bagrati i monastyru Gelati, Akademia Nauk – „Nowe Ateny”. Odwiedzimy bazar gdzie będzie można kupić m.in. herbatę, przyprawy, bakalie, czurczchelę, wino i inne przysmaki gruzińskie. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 2
ŚNIADANIE. GORI – zwiedzanie miasta Józefa Stalina: dom narodzin „ojca narodu”, muzeum Józefa Stalina. UPLISCYCHE – zwiedzanie miasta wykutego w skale. Przejazd do miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO: MCCHETA – zwiedzanie starożytnej stolicy królestwa Gruzji: katedra Sweti Cchoweli, cerkiew Samtarwo, górujący nad miastem monastyr Dżwari. Przejazd do hotelu w TIBILISI i zakwaterowanie. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 3
ŚNIADANIE. TIBILISI – zwiedzanie stolicy państwa: olbrzymia katedra Cminda Sameba – siedziba patriarchy gruzińskiego, reprezentatywną aleję Szoty Rusawelego, Plac Wolności, Stare Miasto z urokliwymi uliczkami i knajpkami gdzie będzie można usiąść przy kawie, bazylikę Anczischati, Most Pokoju. Kolejką gondolową wiedziemy na twierdzę Narikala. Wieczorem czeka nas uroczysta OBIADO-KOLACJA z pokazem gruzińskich tańców oraz z pysznymi gruzińskimi potrawami i winem. NOCLEG
Dzień 4
ŚNIADANIE. Wyjazd do winnego regionu Gruzji – Kachetii. NAPAREULI – odwiedzimy winnicę Twins Brothers, gdzie znajduje jedyne w Gruzji muzeum QVEVRI (amfora na wino) z okazją do degustacji wina i słynnej gruzińskiej czaczy. Warsztaty kulinarne: okazja do samodzielnego przygotowania i degustacji tradycyjnych gruzińskich przysmaków: szoti – gruziński chleb, chinkali oraz czurczchelę – tzw. gruziński snikers. BODBE – odwiedzimy monastyr gdzie pochowana jest ważna postać kościoła prawosławnego św. Nino SIGHNAGHI – zobaczymy urokliwe miasto-twierdzę otoczone murem obronnym, które położone jest na wysokim wzgórzu nad Doliną Alazańską. OBIADO-KOLACJA u kachetyjskich gospodarzy i okazja do degustacji gruzińskej supry oraz domowego jedzenia, wina i czaczy. Powrót do hotelu w TIBILISI. NOCLEG
Dzień 5
ŚNIADANIE. Przejazd gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym, której najwyższy punkt jest na 2395 m.n.p.m. Po drodze zobaczymy twierdzę ANANURI położoną nad zbiornikiem Zhinvali zasilającym elektrownię wodną, która generuje prąd dla całego kraju. STEPANTSMINDY – zobaczymy wygasły wulkan Kazbeg, będący drugą co do wysokości górą Gruzji . Wjazd terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem, cerkwi CMINTA SAMEBA. Z punktu widokowego będziemy podziwiać monumentalną GÓRĘ KAZBEK i położoną w dole miejscowość KAZBEGI. Powrót do hotelu w TIBILISI. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 6
ŚNIADANIE. Wyjazd w kierunku gór Kaukazu Małego. BORDŻOMI – zobaczymy dawny, radziecki kurort sanatoryjny, gdzie w parku zdrojowym można spróbować słynnej wody mineralnej Bordżomi. Przejazd malowniczą drogą wzdłuż rzeki Mtkvari. WARDZIA – zobaczymy słynne gruzińskie skalne miasto z XII wieku, robiące wrażenie swoim rozmiarem i fascynującą historią. Achalcyche.- OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 7
ŚNIADANIE. Przejazd do najbardziej znanego kurortu czarnomorskiego nazywanego „gruzińskim Las Vegas”. BATUMI – Wizyta na bazarze, który zachwyca bogactwem barw i smaków. Zakwaterowanie w hotelu i wypoczynek na plaży. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 8
ŚNIADANIE. BATUMI – wypoczynek na plaży Morza Czarnego. Wieczorny spacer po mieście: Aleja Marii i Lecha Kaczyńskich, nadmorski bulwar z wieżą Alfabetu. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 9
ŚNIADANIE i wczesny wyjazd. KUTAISI – Przejazd na terminal lotniska: 10.30 – odprawa paszportowa i 12.45 Wylot do Polski. WARSZAWA Okęcie 14.15 – przylot na lotnisko i zakończenie pielgrzymki. Dla chętnych przejazd busem za opłatą: Olsztyn 19.00, Bartoszyce 20.30.
Przeloty na trasie : Warszawa – Kutaisi – Warszawa
przewóz dwóch sztuk bagażu: pierwszy rejestrowany o wymiarach 149 x 119 x 171 cm i wadze 20 kg (walizka) oraz drugi podręczny 40 x 30 x 20 cm i wadze 5 kg (mały plecaczek/ torba)
Przejazd klimatyzowanym autokarem w Gruzji i Armenii oraz samochody terenowe w dniu 5
Noclegi – 8 nocy w hotelach***/** w pokojach 2 os. z łazienkami;
Wyżywienie: 8 śniadań i 8 obiadokolacji;
Opieka – księdza duszpasterza na całej trasie i przewodnika w Gruzji z językiem polskim;
Ubezpieczenie KL i NNW;
Podatek VAT oraz opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
BILETY WSTĘPU – do wszystkich obiektów podczas realizacji programu oraz degustacja wina i warsztaty kulinarne w Kachetii (dzień 4) – obowiązkowo 150 USD
PRZEJAZDÓW W POLSCE na lotnisko dla chętnych – cena uzależniona jest od ilości osób i wynosi maksymalnie: z/do Olsztyna 150 zł, z/do Elbląga 200 zł za jeden transfer.
KOSZT pielgrzymki planowany jest dla grupy minimum 42 osobowej. W przypadku mniejszej ilości osób może być przedstawiona oferta zastępcza.
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia 2024 r. o godzinie 11.00 w sali CENTRUM ŚW. JAKUBA przy ul. Pieniężnego w Olsztynie.
Centrum znajduje się pod Katedrą, nieco poniżej: wychodząc głównym wyjściem należy zejść po szerokich schodach i przejść w dół ulicą Staszica gdzie po skręceniu w lewo przy ul. Pieniężnego po 50 metrach należy wejść w drogę dojazdową do posesji z czarną otwartą bramą, za którą znajduje się budynek z czerwonej cegły.
SPOTKANIE NIE JEST OBOWIĄZKOWE
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.