Pielgrzymowanie przez wiele wieków zmieniało swój charakter, formę, oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie i pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali, aby ewangelizować i nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych, męczenników i przedmioty oraz wizerunki łaskami słynące. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem związanym z osobą Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, aby przemierzając często tysiące kilometrów do miejsc świętych, nie zatrzymać się na chwilę podziwiając piękno krajobrazów, miast i obiektów związanych z historią Europy tym bardziej, że one również świadczą o Chwale Bożej. Dlatego w programach naszych pielgrzymek obok miejsc świętych znajdują się również miasta i obiekty nie związane z wiarą, ale których nie sposób pominąć ze względu na ich wartość historyczną, architektoniczną lub artystyczną.
ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKOWE SZLAKI
DZIEŃ 1
Olsztyn, ul. Knosały 5, godz. 9.00, BARTOSZYCE parafia św. Brunona, godz. 11.00, Elbląg pętla autobusowa przy dworcu PKP i PKS, godz. 12.45 – przejazd autokarem na lotnisko. GDAŃSK-Rębiechowo 14.00 – Msza święta w kaplicy na terminalu, odprawa i 16.35 wylot do Hiszpanii. MALAGA 20.50 – przylot na lotnisko. Przejazd autokarem do hotelu i zakwaterowanie. NOCLEG.
DZIEŃ 2
ŚNIADANIE. MALAGA – wypoczynek nad Morzem Śródziemnym. W godzinach południowych wyjazd autokarem. GRANADA – zwiedzanie arcydzieła architektury arabskiej: ALHAMBRY – warowny zespół pałacowy wraz z ogrodami Generalife i twierdzą Alcazaba. Powrót do hotelu OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 3
ŚNIADANIE. Wyjazd autokarem. SEWILLA -zwiedzanie obecnej stolicy Andaluzji: dzielnica Santa Cruz, Alkazar, plac Hiszpański, Katedra Santa Maria z grobowcem Kolumba, minaret Giralda. Powrót do hotelu OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 4
ŚNIADANIE. MALAGA – wypoczynek nad Morzem Śródziemnym. W godzinach południowych wyjazd autokarem. CORDOBA – zwiedzanie: dawny meczet Omajjadów – La Mezquita, dzielnica muzułmańska. Powrót do hotelu OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 5
ŚNIADANIE. Wyjazd autokarem. RONDA – zwiedzanie „białego miasta” zbudowanego w górach – stolicy corridy: Stare Miasto i Katedra. GIBRALTAR – spacer z widokiem na cieśninę – miejsce śmierci Gen. Sikorskiego. Zakwaterowanie w hotelu. OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 6
ŚNIADANIE. ALGECIRAS – przejście z terminala na Prom. Półtoragodzinny rejs przez Cieśninę Gibraltarską z Europy do Afryki. Przybicie do wybrzeży Maroka. TANGER PORT– przejście przez terminal promowy i wejście do autokaru.
TANGER – zobaczymy miasto kontrastu gdzie kultura arabska z wpływami kolonialnymi styka się z zachodnią architekturą: Medina-najstarsza część miasta, mury cytadeli Kasbah. Przejazd nad Ocean Atlantycki do kurortu MOHAMMEDIA. Zakwaterowanie w hotelu**** nad oceanem i z własnym basenem OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 7
ŚNIADANIE. MOHAMMEDIA -całodniowy wypoczynek nad Atlantykiem z możliwością korzystania z basenu hotelowego. OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 8
ŚNIADANIE. Przejazd stolicy Maroka. RABAT – zobaczymy ruiny meczetu i wieżę Hassana z XII w., Mauzoleum Mohameda V, tereny pałacu królewskiego z imponującą bramą Bab ar-Rouah, artystyczna dzielnicę Kasba Oudaja z tarasem widokowym. Przejazd do miasta zawdzięczającemu swoją sławę filmowi z 1942 roku „CASABLANKA”. CASABLANKA – zobaczymy: plac Mohameda V z zabudową kolonialną, meczet Hassana II z jednym z najwyższych na świecie ponad 200-metrowym minaretem. OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 9
ŚNIADANIE. Przejedziemy do „Perły Atlasu”, najatrakcyjniejszego miasta Maroka. MARRAKESZ – zwiedzimy: Meczet Kutoubija z XII wieku (z zewnątrz), Pałacu Bahia, ogród-bazar Jardin Secret, souk, Koubba Almorawidów z XI wieku – najstarszy zabytek miasta, Pójdziemy na plac Dżamaa el Fna (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), żeby spotkać zaklinaczy węży, gawędziarzy opowiadających lokalne legendy, treserów małp, a także spróbować lokalnych przysmaków, przyrządzonych w przenośnych garkuchniach. OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
DZIEŃ 10
ŚNIADANIE i przejazd na terminal lotniska międzynarodowego AGADIR 14.55 – wylot do Polski. KRAKÓW-Balice 20.50 – przylot na terminal lotniska. Przejazd autokarem, OBIADO-KOLACJA i Zakwaterowanie w hotelu. NOCLEG
Dzień 11
ŚNIADANIE. KRAKÓW – WZGÓRZE WAWELSKIE – wejdziemy do katedry i do baszty z Dzwonem Zygmunta. Zobaczymy Pałac Królewski i „smoczą jamę”. Traktem Królewskim przejdziemy pod PAŁAC BISKUPI ze słynnym oknem, z którego św. Jan Paweł II pozdrawiał wiernych. Zobaczymy RYNEK GŁÓWNY z Kościołem Mariackim i sukiennicami. OBIADO-KOLACJA i przejazd. Olsztyn 20.30, BARTOSZYCE 22.00, Elbląg 23.45 – zakończenie pielgrzymki
Autobusy – luksusowe, posiadające: klimatyzację i komfortowe fotele
Bilety lotnicze – bilety bezzwrotne z losowym przydziałem miejsc na trasie: Gdańsk – Malaga oraz Agadir – Kraków. W cenie pielgrzymki są dwie sztuki bagażu:
BAGAŻ REJESTROWANY – o wadze 20 kg i wymiarach 149 x 119 x 171
BAGAŻ PODRĘCZNY – mała torebka damska, saszetka męska lub inna torebka o wymiarach maksymalnych 35cm x 20cm x 20 cm i ciężarze nie przekraczającym 5 kg.
Prom – na linii Algeciras – Tanger
Noclegi – 7 noclegów w hotelach*** (w tym 4 nad Morzem Śródziemnym), 3 noclegi w hotelu**** w Maroku nad Oceanem Atlantyckim. Wszędzie Pokoje 2-3 osobowe z łazienką.
Wyżywienie – 10 śniadań i 10 obiado-kolacji,
Ubezpieczenie – osób od nieszczęśliwych wypadków i leczenia za granicą NNW i KL – UNIQA
Obsługa – pilota na trasie przejazdu, opieka księdza duszpasterza
Podatek VAT oraz obowiązkowe składki na TFG i TFP
OPŁAT ORGANIZACYJNYCH. W koszt uczestnictwa nie są wliczone opłaty przejazdowe, opłaty tranzytowe, zestawy tour guida, dopłata do posiłków oraz opłaty za przewodników miejscowych. Wartość opłat obowiązkowych płatnych u pilota 350 euro.
BILETÓW WSTĘPU do zwiedzanych obiektów, dla chętnych ok. 60 euro
MODLITWA. Czas Mszy świętej oraz innych praktyk duchowych nie został ujęty w programie, ponieważ jest uzależniony od szczegółowego przebiegu każdego dnia i będzie podawany na bieżąco.
Jest wymagany paszport z datą ważności 6 miesięcy
Przeloty oraz godziny przelotów uzależnione są o decyzji linii lotniczych i BT Cezar może być tylko pośrednikiem w przekazywaniu ewentualnych zmian.
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE odbędzie się w niedzielę
29 czerwca 2025 r. o godzinie 10.00 w sali CENTRUM ŚW. JAKUBA przy ul. Staszica w Olsztynie. Centrum znajduje się obok Katedry, nieco poniżej: wychodząc głównym wyjściem należy zejść po szerokich schodach i skręcając w lewo przejść ok. 50 metrów w dół ulicą Staszica i skierować się na lewo w ulicę Pieniężnego gdzie w głębi za bramą znajduje się budynek z czerwonej cegły. SPOTKANIE NIE JEST OBOWIĄZKOWE
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.