Pielgrzymowanie przez wiele wieków zmieniało swój charakter, formę, oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie i pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali, aby ewangelizować i nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych, męczenników i przedmioty oraz wizerunki łaskami słynące. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem związanym z osobą Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, aby przemierzając często tysiące kilometrów do miejsc świętych, nie zatrzymać się na chwilę podziwiając piękno krajobrazów, miast i obiektów związanych z historią Europy tym bardziej, że one również świadczą o Chwale Bożej. Dlatego w programach naszych pielgrzymek obok miejsc świętych znajdują się również miasta i obiekty nie związane z wiarą, ale których nie sposób pominąć ze względu na ich wartość historyczną, architektoniczną lub artystyczną.
ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKOWE SZLAKI
Dzień 1
ELBLĄG 0.00 – pętla autobusowa pomiędzy dworcami PKP i PKS. OLSZTYN 1.30 – ul. Knosały 5, rozpoczęcie pielgrzymki. Przejazd przez Czechy na Węgry. BUDAPESZT – OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
Dzień 2
ŚNIADANIE. BUDAPESZT – zwiedzanie Budy: Góra Gellerta, Cytadela, Kaplica w Grocie, plac Świętej Trójcy, kościół Macieja, Baszta Rybacka. Zwiedzanie Pesztu: Parlament, most łańcuchowy, Bazylika Św. Stefana, miasto Leopolda. Wjazd na Chorwację i przejazd do stolicy kraju. ZAGRZEB – OBIADO-KOLACJA i NOCLEG.
Dzień 3
ŚNIADANIE. ZAGRZEB – zwiedzanie Dolnego Miasta: plac Jelačicia z „legendarną” fontanną oraz starówka z katedrą Św. Marka. JEZIORA PLITWICKIE – spacer w jednym z najpiękniejszych krajobrazowo Parków Narodowych Chorwacji wpisanego na listę UNESCO. Przejazd do Bośni i Hercegowiny. MEDJUGORJE – zakwaterowanie. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 4
ŚNIADANIE. MEDJUGORJE – zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Modlitwa w kościele św. Jakuba. Wejście na górę objawień oraz udział w drodze różańcowej. Msza święta i nabożeństwo międzynarodowe. Medjugorje – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 5
ŚNIADANIE. MOSTAR – zwiedzanie Starego Miasta: Dzielnica Kujundzluk, Meczet Koski Mehmed-Paszy oraz Stary Most wpisany na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. MEDJUGORJE – Msza Święta i nabożeństwo międzynarodowe. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 6
ŚNIADANIE. Przejazd do Chorwacji i wypoczynek nad Adriatykiem z okazją do rejsu statkiem na wyspę (fakultatywnie dla chętnych). DUBROWNIK – zwiedzanie miasta ogłoszonego przez UNESCO dziedzictwem kultury światowej: Mala Braca – klasztor franciszkanów z XIV wieku, studnia Onofrio, spacer po murach miasta. Powrót do Medjugorje – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 7
MEDJUGORJE – Droga Krzyżowa na Kriżewac i powrót na ŚNIADANIE. KRAVICA – Wypoczynek w malowniczej kotlinie wodospadów. Medjugorje – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 8
ŚNIADANIE w formie suchego prowiantu i wczesny przejazd na Chorwację. SPLIT – zwiedzanie: antyczny pałac cesarza Dioklecjana, ratusz miejski z XV. Przejazd przez Słowenię do Austrii i wjazd do Czech. Okolice Brna – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 9
ŚNIADANIE. Gorzyczki 11.00 – przyjazd do Polski. CZĘSTOCHOWA – Msza święta w klasztorze jasnogórskim. OLSZTYN 22.00 – Zakończenie imprezy.
autobus turystyczny – posiadający: klimatyzację, DVD/CD, ekspres do kawy, WC
noclegi – 3 noclegi w hotelach***na Węgrzech, Chorwacji i Czechach, 5 noclegów w pensjonacie*** w Medjugorje (wszędzie pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką);
wyżywienie – 7 śniadań+ 1 suchy prowiant i 8 obiado-kolacji
ubezpieczenie – osób od nieszczęśliwych wypadków i leczenia za granicą UNIQA NNW i KL;
obsługa – pilota na całej trasie, opieka księdza duszpasterza.
podatek VAT oraz opłata na TFG oraz TFP
OPŁAT ORGANIZACYJNYCH. W koszt nie są wliczone opłaty związane z obsługą przewodników miejscowych, tourguide, taxa pobytowa, opłaty wjazdowe do miast i opłaty przejazdowe, lampka wina pierwszego dnia. Obowiązkowo: 140 EUR.
BILETÓW WSTĘPÓW. W koszt uczestnictwa nie są wliczone bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz fakultatywny statek. Jest to koszt dobrowolny, wyłącznie dla chętnych. Wartość ok. 70 euro.
POKÓJ JEDNOOSOBOWY dla zainteresowanych za dopłatą – 400 zł.
UBEZPIECZENIE DODATKOWE od chorób przewlekłych nie jest wliczone w koszt i może być wystawione odpłatnie.
MODLITWA. Czas Mszy świętej oraz innych praktyk duchowych nie został ujęty w programie, ponieważ jest uzależniony od szczegółowego przebiegu każdego dnia i będzie podawany na bieżąco.
KOSZT PIELGRZYMKI planowany jest dla grupy 35 osobowej. W przypadku mniejszej ilości osób może być przedstawiona oferta zastępcza zmodyfikowana.
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE odbędzie się w niedzielę 26 marca br. o godzinie 11.00 w sali CENTRUM ŚW. JAKUBA przy ul. Pieniężnego w Olsztynie. Centrum znajduje się pod Katedrą, nieco poniżej: wychodząc głównym wyjściem należy zejść po szerokich schodach i przejść w dół ulicą Staszica gdzie po skręceniu w lewo przy ul. Pieniężnego po 50 metrach należy wejść w drogę dojazdową do posesji z czarną otwartą bramą, za którą znajduje się budynek z czerwonej cegły.
SPOTKANIE NIE JEST OBOWIĄZKOWE
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.