Pielgrzymowanie przez wiele wieków zmieniało swój charakter, formę, oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie i pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali, aby ewangelizować i nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych, męczenników i przedmioty oraz wizerunki łaskami słynące. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem związanym z osobą Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, aby przemierzając często tysiące kilometrów do miejsc świętych, nie zatrzymać się na chwilę podziwiając piękno krajobrazów, miast i obiektów związanych z historią Europy tym bardziej, że one również świadczą o Chwale Bożej. Dlatego w programach naszych pielgrzymek obok miejsc świętych znajdują się również miasta i obiekty nie związane z wiarą, ale których nie sposób pominąć ze względu na ich wartość historyczną, architektoniczną lub artystyczną.
ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKOWE SZLAKI
Dzień 1
Elbląg 0.00 – pętla autobusowa pomiędzy dworcami PKP i PKS. Olsztyn 1.30 – ul. Knosały 5 rozpoczęcie pielgrzymki i przejazd na południe Polski. Przejazd przez Słowację na Węgry. Przejazd nad granicę Serbską do Szegedu – OBIADO – KOLACJA i NOCLEG.
Dzień 2
ŚNIADANIE. Wjazd do Serbi. BELGRAD – zobaczymy Stare Miasto: bulwar Knez Mihailova. Przejazd przez Serbię i wjazd do Bułgarii – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 3
ŚNIADANIE. SOFIA – zwiedzanie stolicy: Sobor Aleksandra Newskiego, Cerkiew Patronki Miasta Św. Sofii, Rotunda Św. Jerzego, Cerkiew Św. Niedzieli, Zgromadzenie Ludowe. Wjazd do Grecji. Saloniki – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 4
ŚNIADANIE. SALONIKI – zwiedzanie miasta gdzie ewangelizował św. Paweł: kościół św. Demetriusza, Rotunda, ulica dawnego szlaku rzymskiego Egnatia Odos, Biała Wieża. Przejedziemy na kraniec równiny Tesalskiej. METEORY – zwiedzanie „wiszących klasztorów” zbudowanych na szczytach skał wpisanych na listę dziedzictwa kultury UNESCO. KALAMBAKA – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 5
ŚNIADANIE. TERMOPILE – zobaczymy miejsca antycznej bitwy. DELFY – zwiedzanie starożytnej wyroczni miejsca pielgrzymek antycznych greków wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO: Świątynia Apollina, skarbiec ateńczyków. We wczesnych godzinach popołudniowych przejazd nad morze i zakwaterowanie w centrum miejscowości LIVANATES w hotelu*** z basenem położonym bezpośrednio przy plaży. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 6
ŚNIADANIE. LIVANATES – cały dzień wypoczynku na piaszczystej plaży nad „szmaragdowym morzem”. Do dyspozycji plażowe parasole i leżaki. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 7
ŚNIADANIE. ATENY – zwiedzanie: Akropol – starożytna Agora z miejscem „wykładów” św. Pawła, Pałac Prezydencki, Parlament, Stadion Olimpijski, park, słupy Świątyni Zeusa, Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, Place Omonia i Syntagma. AGIOI APOSTOLI – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 8
ŚNIADANIE. Peloponez – zwiedzanie: EPIDAUROS – starożytne miasto w Argolidzie z zachowanym teatrem; NAFPLIO – jedno ze strategicznych miast portowych antycznej Argolidy z twierdzą obronną, MYKENY – twierdza z grobem Agamemnona. KORYNT – miejsce pobytu Św. Pawła, Kanał Koryncki. Powrót do hotelu. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 9
ŚNIADANIE i wczesny wyjazd. Malownicza droga na północ Grecji. Wjazd do Albanii i zakwaterowanie w hotelu. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 10
ŚNIADANIE. TIRANA – zwiedzanie stolicy Albanii: plac Matki Teresy, plac Skanderberga, katedra Św. Pawła, meczet Etehem Bey, pomnik Fryderyka Chopina. Przejazd do Czarnogóry. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 11
ŚNIADANIE. KOTOR – zwiedzanie: katedra św. Trpiuna, wieża zegarowa, cerkiew św. Mikołaja oraz św. Łukasza. PERAST – rejs statkiem do sanktuarium Matki Bożej na Skale. DUBROWNIK – zwiedzanie perły Adriatyku: klasztor Franciszkanów, Pałac Rektorów, mury miejskie, Pałac Sponza, klasztor Dominikanów, renesansowe kościoły św. Spasa oraz św. Vlaha. Przejazd do Bośni. MEDJUGORJE OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 12
ŚNIADANIE. MEDJUGORJE – zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju z kościołem św. Jakuba. Wejście na górę objawień, na którą przyjeżdżają rzesze pielgrzymów. MOSTAR – zwiedzanie Starego Miasta: Dzielnica Kujundzluk, Meczet Koski Mehmed-Paszy oraz Stary Most wpisany na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powrót do hotelu. OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 13
Wczesne ŚNIADANIE i wyjazd. SPLIT – zwiedzanie: antyczny pałac cesarza Dioklecjana, ratusz miejski z XV. Przejazd przez Chorwację, Słowenię i Austrię do Czech. BRNO – OBIADO-KOLACJA I NOCLEG.
Dzień 14
ŚNIADANIE. Gorzyczki 11.00 – przyjazd do Polski. OLSZTYN 22.00, ELBLĄG 23.30 – Zakończenie pielgrzymki
autobus turystyczny – posiadający: klimatyzację, DVD/CD, ekspres do kawy, komfortowe fotele
autobus turystyczny – podczas tranzytów w Polsce
noclegi – 11 w hotelach ***/****, w Medjugorje 2 noclegi w pensjonacie*** wszędzie pokoje do wyboru 2 lub 3 osobowe z łazienką:
wyżywienie – 13 śniadań i 13 obiado-kolacji
ubezpieczenie – osób od nieszczęśliwych wypadków NNW i leczenia za granicą KL- UNIQA;
obsługa – pilota, księdza duszpasterza, przewodniczki w Grecji.
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, Turystyczny Fundusz Pomocowy, Podatek VAT
OPŁAT ORGANIZACYJNYCH. W koszt uczestnictwa nie są wliczone opłaty pobytowe, tranzytowe, opłaty za przewodników miejscowych, statek w Perast. Obowiązkowo: 250 euro.
BILETÓW WSTĘPU do zwiedzanych obiektów, dla chętnych ok. 90 euro
NAPOJÓW do obiado-kolacji za wyjątkiem wody
UBEZPIECZENIA DODATKOWEGO od chorób przewlekłych.
POKÓJ JEDNOOSOBOWY dla zainteresowanych za dopłatą – 880 zł.
MODLITWA. Czas Mszy świętej oraz innych praktyk duchowych nie został ujęty w programie, ponieważ jest uzależniony od szczegółowego przebiegu każdego dnia i będzie podawany na bieżąco.
WYMAGANY dowód osobisty lub paszport ważny 90 dni od dnia zakończenia wyjazdu
KOSZT PIELGRZYMKI planowany jest dla grupy 40 osobowej. W przypadku mniejszej ilości osób może być przedstawiona oferta zmodyfikowana.
FAKULTATYWNE IMPREZY DLA CHĘTNYCH podczas pobytu w AGIOI APOSTOLI:
– wieczór grecki przy winie 30 eur/ osoba
– rejs statkiem na wyspę 35 eur/osoba
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE odbędzie się w niedzielę 3 września br. o godzinie 13.30 w sali CENTRUM ŚW. JAKUBA przy ul. Pieniężnego w Olsztynie.
Centrum znajduje się obok Katedry, nieco poniżej: wychodząc głównym wyjściem należy zejść po szerokich schodach i skręcając w lewo przejść ok. 50 metrów w dół ulicą Staszica i skierować się na lewo w ulicę Pieniężnego gdzie w głębi za bramą znajduje się budynek z czerwonej cegły.
SPOTKANIE NIE JEST OBOWIĄZKOWE
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.